Czytania na dziś

Olimpada Liturgiczno - Sportowa 2023

W sobotę, 22 kwietnia 2023 roku, w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sarbii, odbyła się siódma edycja Olimpiady Liturgiczno-sportowej. Była to druga odsłona zmagań ministrantów i lektorów w tej parafii. Udział w niej wzięło dziesięć parafii, w których posługują Chrystusowcy:

- Przemienienia Pańskiego w Płotach,
- Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Poznaniu,
- Św. Ottona w Pyrzycach,
- Św. Jana Chrzciciela w Sarbii,
- Św. Józefa w Stargardzie,
- Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie,
- Najśw. Serca Pana Jezusa w Szczecinie,
- Św. Apostołów Piotra i Pawła w Szczecin Podjuchach,
- Świętego Ducha w Szczecin Zdrojach.
- Wniebowzięcia NMP we Władysławowie.

W tym roku w zmaganiach zadebiutowały również parafie z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej:

- Św. Franciszka z Asyżu w Charzynie,
- MB Uzdrowienia Chorych w Dźwirzynie,
- Podwyższenia Świętego Krzyża w Kołobrzegu (parafia prowadzona przez OFMConv),
- Św. Wojciecha w Kołobrzegu.

Z wyżej wymienionych parafii zgromadziło się w sumie 200 członków Służby Liturgicznej, którzy zmagali się w dwudziestu jeden dyscyplinach liturgiczno-sportowych. Zawodnicy musieli popisać się nie tylko szybkością i zręcznością, ale również znajomością mszału rzymskiego, lekcjonarzy, Pisma św., nazw poszczególnych paramentów liturgicznych, czy też biegłością w przepisach liturgicznych.

Zmagania rozpoczęły się wspólnym uczestnictwem we Mszy św. w kościele parafialnym, której przewodniczył Wikariusz Generalny ks. Bogusław Burgat TChr. Po Eucharystii wszyscy udali się do Szkoły Podstawowej im. Mieszka I w Drzonowie, gdzie o godz. 11:30 rozpoczęły się zawody. Dzieci, młodzież i opiekunowie w każdej chwili mogli skorzystać z napojów i gorących posiłków, które zorganizowali rodzice Służby Liturgicznej parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sarbii, rodzice dzieci przygotowujących się do I Komunii św. oraz „Młodzi Duchem” z Drzonowa.

Spotkanie zakończyło się o 16:00 rozdaniem 111 medali za poszczególne dyscypliny i wręczeniem pucharów klasyfikacji ogólnej. Na podium, z największą liczbą złotych krążków, stanęły następujące parafie:

- pierwsze miejsce: par. Najśw. Serca Pana Jezusa [Szczecin] (4 złote, 3 srebrne i 1 brązowy)
- drugie miejsce: par. Świętego Ducha [Szczecin Zdroje] (4 złote, 0 srebrnych i 1 brązowy)
- trzecie miejsce: par. św. Józefa [Stargard] (3 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe)

Serdecznie dziękuję współbraciom, którzy przywieźli młodzież i dzieci Służby Liturgicznej swoich parafii oraz wszystkim pomagającym w organizacji tego przedsięwzięcia. ks. Marek Nikiel TChr

Już dziś serdecznie zapraszam na kolejną edycję Olimpiady Liturgiczno-sportowej w 2024 roku. Szczegóły zostaną podane we wrześniu.